Критерии оценки
Актуальность:
Грамотность:
Стиль:
Комментариев:
0
Рейтинг статьи:
0

Ваши комментарии и оценки формируют рейтинг публикации. Лучшая публикация попадает в ТОР и это дает возможность автору стать экспертом сайта.

Внимание!
Автор самостоятельно размещает свои материалы на нашем сайте и несет за их достоверность полную ответственность. Редакция не всегда разделяет мнение автора.

Live
Как провести обмен по формуле «всех на всех», или Об «успехах» дипломатии Волкера
Ирина Русенко 29.05 10:35 — комментирует статью Как провести обмен по формуле «всех на всех», или Об «успехах» дипломатии Волкера
Как провести обмен по формуле «всех на всех», или Об «успехах» дипломатии Волкера
Гость Из Будущего 26.05 05:02 — комментирует статью Как провести обмен по формуле «всех на всех», или Об «успехах» дипломатии Волкера
Свобода слова по-еврореформаторски: неугодные СМИ закрыть, инакомыслие…
Ирина Русенко 22.05 15:31 — комментирует статью Свобода слова по-еврореформаторски: неугодные СМИ закрыть, инакомыслие…
Прозрение Европы,  или Новые горизонты демократии по-украински
Ирина Русенко 18.05 15:58 — комментирует статью Прозрение Европы, или Новые горизонты демократии по-украински
Прозрение Европы,  или Новые горизонты демократии по-украински
Ирина Русенко 18.05 15:57 — комментирует статью Прозрение Европы, или Новые горизонты демократии по-украински
По иску Виктора Медведчука суд обязал Парубия пройти психолого-лингвистическую…
Ирина Русенко 18.05 15:45 — комментирует статью По иску Виктора Медведчука суд обязал Парубия пройти психолого-лингвистическую…
По иску Виктора Медведчука суд обязал Парубия пройти психолого-лингвистическую…
Ирина Русенко 18.05 15:43 — комментирует статью По иску Виктора Медведчука суд обязал Парубия пройти психолого-лингвистическую…
С Праздником Светлой Пасхи!
Борис Борисович Рогозин 17.05 16:03 — комментирует статью С Праздником Светлой Пасхи!
С Праздником Светлой Пасхи!
Борис Борисович Рогозин 17.05 16:02 — комментирует статью С Праздником Светлой Пасхи!
Виктор Медведчук: Прорыв украинских товаропроизводителей на Запад так и не…
Гость Из Будущего 12.05 15:13 — комментирует новость Виктор Медведчук: Прорыв украинских товаропроизводителей на Запад так и не…
В. Медведчук: О каком повышении цены идет речь, если в Украине три четверти газа —…
Алекс Короткий 10.05 23:31 — комментирует новость В. Медведчук: О каком повышении цены идет речь, если в Украине три четверти газа —…
Газ Украины и для Украины: дискуссии вокруг цены
Алекс Короткий 10.05 23:21 — комментирует статью Газ Украины и для Украины: дискуссии вокруг цены
Кабмин утвердил перечень объектов большой приватизации на 21,3 млрд грн…
Таїсія Попович 10.05 23:14 — комментирует новость Кабмин утвердил перечень объектов большой приватизации на 21,3 млрд грн…
В. Медведчук: О каком повышении цены идет речь, если в Украине три четверти газа —…
Таїсія Попович 10.05 22:11 — комментирует новость В. Медведчук: О каком повышении цены идет речь, если в Украине три четверти газа —…
В. Медведчук: Надругательство над подвигом воинов-освободителей стало в…
Таїсія Попович 10.05 22:08 — комментирует новость В. Медведчук: Надругательство над подвигом воинов-освободителей стало в…
Газ Украины и для Украины: дискуссии вокруг цены
Саша Жук 10.05 15:21 — комментирует статью Газ Украины и для Украины: дискуссии вокруг цены
Американский штат признал Голодомор геноцидом украинского народа
Таїсія Попович 10.05 14:49 — комментирует новость Американский штат признал Голодомор геноцидом украинского народа
Виктор Медведчук: Стереть из памяти людей одесскую трагедию не удастся
Таїсія Попович 10.05 14:48 — комментирует новость Виктор Медведчук: Стереть из памяти людей одесскую трагедию не удастся
Виктор Медведчук: Стереть из памяти людей одесскую трагедию не удастся
Таїсія Попович 10.05 14:18 — комментирует новость Виктор Медведчук: Стереть из памяти людей одесскую трагедию не удастся
С днем Великой Победы!
Таїсія Попович 10.05 14:14 — комментирует статью С днем Великой Победы!
Парламентско-президентская республика: Конституционная реформа Виктора Медведчука
Проект внесения изменений в Конституцию Украины
<p>
Движение &laquo;Украинский выбор&raquo; открывает обсуждение Проекта изменений в Конституцию Украины, которые могут и должны создать механизм реализации права каждого гражданина нашей страны на референдум. Представленный Проект заставит власть считаться не только с избирателями (один раз в несколько лет), а с каждым гражданином Украины и всегда!<br />
<br />
ЗАКОН&nbsp;&nbsp; УКРАЇНИ<br />
<br />
Про внесення змін до Конституції України<br />
<br />
Верховна Рада України&nbsp;&nbsp;постановляє:<br />
<br />
I. Внести зміни до Конституції України (Відомості Верховної Ради України, 1996 р., № 30, ст. 141):<br />
<br />
1) статтю 5 доповнити частиною п&rsquo;ятою такого змісту: &laquo;Український народ безпосередньо реалізує право визначати і змінювати конституційний лад в Україні шляхом прийняття всеукраїнським референдумом за народною ініціативою Конституції України, законів про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України&raquo;;<br />
<br />
2) статтю 69 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.<br />
<br />
Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.<br />
<br />
Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними&raquo;;<br />
<br />
3) статтю 70 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 70. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.<br />
<br />
Виборцям гарантується вільне волевиявлення&raquo;;<br />
<br />
4) статтю 71 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 71. В Україні референдуми за народною ініціативою проводяться на рівні всієї держави &ndash; всеукраїнські референдуми за народною ініціативою, та на рівні адміністративно-територіальних одиниць &ndash; місцеві (сільські, селищні, міські, районні в містах, районні, обласні та республіканський в Автономній Республіці Крим) референдуми за народною ініціативою.<br />
<br />
Шляхом проведення референдумів за народною ініціативою вирішуються будь-які питання, що належать до компетенції органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, за винятком питань, визначених частиною третьою статті 74 цієї Конституції.<br />
<br />
Рішення всеукраїнських референдумів за народною ініціативою є остаточними і не потребують затвердження або схвалення будь-якими органами державної влади та є обов&rsquo;язковими для виконання на всій території України.<br />
<br />
Рішення місцевих референдумів за народною ініціативою є остаточними і не потребують затвердження або схвалення будь-якими органами місцевого самоврядування або органами влади Автономної Республіки Крим (у разі ухвалення рішення республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою) та є обов&rsquo;язковими для виконання на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці&raquo;;<br />
<br />
5) статтю 72 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 72. Шляхом всеукраїнського референдуму за народною ініціативою можуть ухвалюватися закони України, інші нормативно-правові акти загальнодержавного значення. Закони, інші нормативно-правові акти, ухвалені всеукраїнським референдумом за народною ініціативою, мають вищу юридичну силу щодо законів та інших правових актів органів державної влади.<br />
<br />
Шляхом місцевого референдуму за народною ініціативою можуть ухвалюватися нормативно-правові акти місцевого значення.&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Нормативно-правові акти, ухвалені місцевим референдумом за народною ініціативою, мають вищу юридичну силу щодо правових актів органів місцевого самоврядування або правових актів органів влади Автономної Республіки Крим (у разі ухвалення нормативно-правового акта республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою).<br />
<br />
Закон, іншийнормативно-правовий акт, ухвалений референдумом за народною ініціативою, набуває чинності з дня його офіційного оприлюднення.<br />
<br />
Ухвалені республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою Конституція Автономної Республіки Крим, нормативно-правові акти про внесення змін до Конституції Автономної Республіки Крим, про втрату чинності нормативно-правовим актом, яким внесені зміни до Конституції Автономної Республіки Крим, підлягають затвердженню Верховною Радою України.<br />
<br />
Референдумом за народною ініціативою може бути ухвалено рішення про відкликання конституційного складу Верховної Ради України, загального складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради, сільського, селищного, міського голови; висловлення резолюції про недовіру Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим, головам місцевих державних адміністрацій.<br />
<br />
Президент України, Верховна Рада України або інший уповноважений Конституцією та законами України суб&rsquo;єкт зобов&rsquo;язані у випадках, передбачених частиною п&rsquo;ятою цієї статті, ухвалити рішення про звільнення (припинення повноважень, відставку) органів (посадових осіб), яким було висловлено недовіру або яких було відкликано&raquo;;<br />
<br />
6) статтю 73 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 73. Всеукраїнський референдум за народною ініціативою проголошується на вимогу не менш як п&rsquo;ятисот тисяч громадян України, які мають право голосу на референдумі, за умови, що підписи щодо проголошення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі і не менш як по двадцять п&rsquo;ять тисяч підписів у кожній області, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі.<br />
<br />
Місцевий референдум за народною ініціативою проголошується на вимогу не менш як десятої частини жителів відповідної&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;адміністративно-територіальної одиниці, у межах якої пропонується провести місцевий референдум&raquo;;<br />
<br />
7) статтю 74 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 74. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.<br />
<br />
Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.<br />
<br />
Референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії&raquo;;<br />
<br />
8) у статті 85:<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 28-1) такого змісту:<br />
<br />
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &laquo;28-1) достроково припиняє повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим у разі відкликання республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою загального складу Верховної Ради Автономної Республіки Крим та призначає позачергові вибори до Верховної Ради Автономної Республіки Крим&raquo;;<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 30-1) такого змісту:<br />
<br />
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; &laquo;30-1) призначає позачергові вибори депутатів сільських, селищних, міських, районних, районних в місті, обласних рад, сільських, селищних, міських голів у разі ухвалення відповідним місцевим референдумом за народною ініціативою рішення про відкликання загального складу сільської, селищної, міської, районної в місті, районної та обласної ради, сільських, селищних, міських голів&raquo;;<br />
<br />
9) статтю 90 викласти у такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Стаття 90. Повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.<br />
<br />
Президент України може достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.<br />
<br />
Повноваження Верховної Ради України, що обрана на позачергових виборах, проведених після дострокового припинення Президентом України повноважень Верховної Ради України попереднього скликання, не можуть бути припинені протягом одного року з дня її обрання.<br />
<br />
Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені в останні шість місяців строку повноважень Президента України.<br />
<br />
Президент України зобов&rsquo;язаний достроково припинити повноваження Верховної Ради України у разі ухвалення всеукраїнським референдумом за народною ініціативою рішення про відкликання конституційного складу Верховної Ради України&raquo;;<br />
<br />
10) у статті 106:<br />
<br />
пункт 6 частини першої викласти в такій редакції:<br />
<br />
&laquo;6) призначає всеукраїнський референдум щодо змін Конституції України відповідно до статті 156 цієї Конституції, проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою. Проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою відповідно до частини першої статті 73 цієї Конституції є обов&rsquo;язком Президента України&raquo;;<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 6-1) такого змісту:<br />
<br />
&laquo;6-1) невідкладно, в строк, який не повинен перевищувати десяти календарних днів з моменту надходження рішення Центральної виборчої комісії про підсумки збирання підписів під вимогою про проголошення референдуму за народною ініціативою, видає указ про проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою&raquo;;<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 8-1) такого змісту:<br />
<br />
&laquo;8-1) видає указ про припинення повноважень Верховної Ради України у разі ухвалення всеукраїнським референдумом за народною ініціативою рішення про відкликання конституційного складу Верховної Ради України&raquo;;<br />
<br />
- частину першу доповнити пунктом 9-1) такого змісту:<br />
<br />
&laquo;9-1) видає указ про відставку Кабінету Міністрів України у разі ухвалення всеукраїнським референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру Кабінету Міністрів України&raquo;;<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 10-1) такого змісту:<br />
<br />
&laquo;10-1) видає указ про відставку голови місцевої державної адміністрації у разі ухвалення відповідним місцевим референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру голові місцевої державної адміністрації&raquo;;<br />
<br />
частину першу доповнити пунктом 31) такого змісту:<br />
<br />
&laquo;31) видає указ про погодження звільнення Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим у разі ухвалення відповідним місцевим референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим&raquo;.<br />
<br />
У зв&rsquo;язку з цим пункт 31 частини першої статті 106 вважати пунктом 32 частини першої статті 106;<br />
<br />
11) статтю 118 доповнити частиною одинадцятою такого змісту:<br />
<br />
&laquo;Якщо недовіру голові районної, районної в місті, обласної, міської (міст Києва та Севастополя) державної адміністрації висловлено громадянами України шляхом ухвалення відповідним місцевим референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру, Президент України зобов&rsquo;язаний прийняти рішення про відставку такого голови місцевої державної адміністрації&raquo;;<br />
<br />
12) статтю 135 доповнити частиною другою такого змісту:<br />
<br />
&laquo;У разі ухвалення республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою Конституції Автономної Республіки Крим, нормативно-правових актів про внесення змін до Конституції Автономної Республіки Крим, про втрату чинності нормативно-правовим актом, яким внесено зміни до Конституції Автономної Республіки Крим, Верховна Рада України зобов&rsquo;язана в порядку та у строки, визначені законом, затвердити ухвалений референдумом нормативно-правовий акт&raquo;.<br />
<br />
У зв&rsquo;язку із цим частину другу статті 135 вважати частиною третьою статті 135;<br />
<br />
13) у статті 136:<br />
<br />
частину четверту викласти в такій редакції:<br />
<br />
&laquo;Урядом Автономної Республіки Крим є Рада міністрів Автономної Республіки Крим. Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим призначається на посаду та звільняється з посади Верховною Радою Автономної Республіки Крим за погодженням із Президентом України. У разі ухвалення республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим зобов&rsquo;язана звільнити Голову Ради міністрів Автономної Республіки Крим, а Президент України - погодити таке звільнення&raquo;;<br />
<br />
доповнити частиною п&rsquo;ятою такого змісту:<br />
<br />
&laquo;У разі ухвалення республіканським в Автономній Республіці Крим референдумом за народною ініціативою резолюції про недовіру Раді Міністрів Автономної Республіки Крим Верховна Рада Автономної Республіки Крим зобов&rsquo;язана припинити повноваження Ради Міністрів Автономної Республіки Крим в порядку і строки, визначені законом&raquo;.<br />
<br />
У зв&rsquo;язку з цим частини п&rsquo;яту, шосту статті 136 вважати відповідно частинами шостою, сьомою статті 136;<br />
<br />
14) Розділ ХІІІ:<br />
<br />
доповнити статтею 160 такого змісту:<br />
<br />
&laquo;Стаття 160. Конституція України, закони про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України, можуть бути прийняті всеукраїнським референдумом за народною ініціативою. Порядок ініціювання, організації та проведення такого референдуму визначаються законом.<br />
<br />
Конституція України, закони України про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України, вважаються прийнятими, якщо винесені на всеукраїнський референдум за народною ініціативою проекти Конституції України, законів України про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України, підтримали не менш як дві третини громадян, які взяли участь в голосуванні&raquo;.<br />
<br />
Конституція України, закони України про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України, набувають чинності від дня їх офіційного оприлюднення.<br />
<br />
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; У зв&rsquo;язку з цим статті 160, 161 вважати відповідно статтями 161, 162.<br />
<br />
II. Прикінцеві положення<br />
<br />
1. Цей Закон набирає чинності від дня його затвердження всеукраїнським референдумом, призначеним Президентом України відповідно до статті 156 Конституції України.<br />
<br />
<br />
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Голова<br />
Верховної Ради України</p>
Материалы этого раздела размещаются авторами самостоятельно в режиме свободной постановки. Редакция может не разделять позицию автора.

Уважаемые авторы! Просим вас не использовать сайт "Украинский выбор" для перепоста материалов с других источников и рекламы товаров и услуг. Благодарим за понимание и сотрудничество.
Комментарии (12)

Принятие полностью новой Конституции, по народной инициативе на референдуме теоретически возможно. Но после широкого, всестороннего анализа и со постановления статей 1, 5,8,19,73,74,85,92, 13 главы Конституции Украины, решений Конституционного суда - прихожу к выводу,что без согласованных действий Верховной Ради, Президента, Парламента и большинства граждан Украины, это не возможно.

Катя Рюрикович | 24.12.2012 03:01

Евгений Шевченко

Изменения в Кнституцию вносятся по двум основнвм причинам.
Если власть хочет поменять закон сама, в чьих либо интересах, или под давлением обстоятельств непреодолимой силы. Например; многомиллионные народные волнения или просто в зале заседания Конституционного суда присутствует матрос Железняк. Возможно все. Закон написанный человеком не имеет сакрального характера и всегда может быть переписан на прямо противоположный.

Ошибка, вместо Парламент - читать Конституционный суд.

При принятии новой редакции Конституции, ( Новой Конституции), ст.74 не будет содержать сегоднешней нормы, или кто то пропишет нормы, при которых Украина потеряет независимость. Народ проголосует,на референдуме, за принятие такой Конституции, под мотивацией того что сразу настанет благодать, не понимая того.

Статья 160 этого проекта, не согласовывается с ст.159 Конституции Украины. Конституционный суд применит казуальный метод, признает ст.160 данного проекта, не конституционной. Необходимо согласовать эти нормы. Без конституционного контроля, осуществляемого Конституционным судом, редакция законопроекта не может выноситься на референдум.

Вот преграда для этого проекта: Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2008 року
N 13-рп/2008 ( v013p710-08 ) у справі про повноваження
Конституційного Суду України дійшов висновку, що Конституційний
Суд України повинен здійснювати наступний конституційний контроль
і щодо закону про внесення змін до Конституції України
( 254к/96-ВР ) після набрання ним чинності, оскільки відсутність
судового контролю за процедурою його розгляду та ухвалення,
визначеною у розділі XIII Конституції України ( 254к/96-ВР ), може
мати наслідком обмеження чи скасування прав і свобод людини і
громадянина, ліквідацію незалежності чи порушення територіальної
цілісності України або зміну конституційного ладу у спосіб, що не
передбачений Основним Законом України ( 254к/96-ВР ) (абзац третій
підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини) ( v013p710-08 ).

Український народ безпосередньо реалізує право визначати і змінювати конституційний лад в Україні шляхом прийняття всеукраїнським референдумом за народною ініціативою Конституції України, законів про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України»; Согласно ст.159 Конституции Украины, данный законопроект, должен пройти согласование Конституционным судом Украины, на предмет соответствия ст.157 Конституции Украины. Сомневаюсь что КС даст положительное заключение.... Конституционный строй уже определен. Что делать со ст.74 Конституции?

Український народ безпосередньо реалізує право змінювати та доповнювати Конституцію в Україні шляхом прийняття всеукраїнським референдумом за народною ініціативою Конституції України, законів про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності законом, яким внесено зміни до Конституції України»; В такой редакции - получить положительное заключение КС Украины, возможно.

Предидущий комментарий содержит ошибку. Правильно так: Український народ безпосередньо реалізує право змінювати та доповнювати Конституцію України, шляхом прийняття всеукраїнським референдумом за народною ініціативою, законів про внесення змін до Конституції України, про втрату чинності закону, яким внесено зміни до Конституції України»;

Катя Рюрикович | 23.12.2012 17:00

Еще одно дополнение.

Предлагаю дополнить к референдумам о недоверии исполнительной власти и "народный контроль" за исполнительной, законодательной и судебными ветвями власти.

Понимаю, что мало вероятно протащить и народный контроль и внесение пункта о возможности путем референдума изменения общественного строя, но пробовать надо. Под лежачий камень вода не течет.

Катя Рюрикович | 23.12.2012 16:47

По ходу прочтения буду довать коментарии.

С пунктом номер один согласен полностью.
Именно весь народ, а не кучка "избранных" должен определять какой политический строй должен быть в стране.
Считаю так же предложение о внесении данного пункта очень сильным ходом и в идейном и политическом смысле.

Предлагаю пагубную практику согласований по умолчанию, ( согласование по собственному убеждению должностного лица), прекратить. Считаю что ст.136 необходимо дополнить - Президент согласовывает назначение лица, на пост Председателя Совета министров Автономной республики Крым, на предмет его соответствия определенным критериям, например ( судимость, гражданство, образование и т.д.). Без регламентации функции согласования, для всех должностных лиц, функция согласования по собственному рассуждению - не соответствует ст.19 Конституции Украины. Что касается согласования увольнения, это вообще не нужный церемониал. Считаю должно быть так - ....забов'язана звільнити, без погодження з Президентом. Церемониал необходим, только в сфере представительских функций и дипломатии. Регламентирование функции "согласование ", не может распространятся на Верховный Совет Украины или Крыма, так как носят характер политической целесообразности.